Francuski językiem romańskim

Francuski językiem romańskim – jest jednym z języków romańskich (których używa prawie cała Europa oraz Ameryka Południowa). Szacuje się, że na co dzień posługuje się nim niemal 300 milionów ludzi na trzech kontynentach (w Europie, Afryce oraz Ameryce Północnej). W związku z dużą ilością krajów, w jakich francuski jest językiem urzędowym (od Belgii i Kanady po Burkina Faso), jego nauka staje się coraz popularniejsza.

Francuski stał się niezwykle popularny w XVIII wieku, kiedy to posługiwali się nim głównie dyplomaci i inteligencja, a gros europejskich dzieł literackich tworzono właśnie w tym języku. Jego znajomość rozpatrywana była jako niezbędna każdemu wykształconemu człowiekowi – niektóre dwory królewskie porozumiewały się tylko po francusku.

2024 » Francuski językiem romańskim

Francuska (nie)logika

Język francuski opiera się na łacinie i jest równie ciekawy, co skomplikowany. Jest to jeden z tych języków, w których nieznaczna zmiana wymowy lub zapisu jakiegoś słowa może kompletnie zmienić sens całej wypowiedzi. Alfabet w wersji podstawowej składa się z 26 liter, jednak wiele z nich występuje w kilku wersjach, zależnie od akcentu w danym słowie i znaczenia.

W języku tym mnoży się od różnorakich czasów (10), trybów (6) i akcentów, a wyjątek od reguł gramatycznych goni wyjątek. Istnieją formy konstrukcji zdań, których nie używa się w formie mówionej, a służą tylko do odpowiedniego przekazania sensu w piśmie. Nauka tego języka zdecydowanie nie jest łatwym zadaniem, ale jego brzmienie (dla estetów) i szerokie zastosowanie (dla bardziej pragmatycznych) wynagradzają czas spędzony nad książkami. Co ciekawe, praktycznie każda osoba mająca styczność z tym językiem, pomimo jego zawiłości, wyraża się o nim bardzo ciepło.

A co można zrobić, gdy francuski zna się w stopniu biegłym?

Kariera w szkołach państwowych i językowych stoi otworem – w ekspresowym tempie wzrasta liczba placówek mających ten język w swojej ofercie. Ponadto, po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje, można zostać tłumaczem przysięgłym języka francuskiego i dołączyć do niespełna 1200 polskich specjalistów w tej ciągle rozwijającej się dziedzinie. Wiele organizacji międzynarodowych, takich jak FIFAMiędzynarodowy Komitet OlimpijskiInterpolNATO czy ONZ w statucie określają francuski jako jeden z podstawowych języków używanych w komunikacji z tymi instytucjami oraz wewnątrz nich. Możliwości wykorzystania znajomości francuskiego w życiu zawodowym jest wiele.